Preskočiť na hlavný obsah

Malinký, prenosný reproduktor X-MINI II.


X-MINI II som kúpil hlavne na dovolenku deťom k MP3-ke. Poprípade na pláž  k vode a podobne. Za cenu cca 19 Eur mám stále pocit, že to bola výborná kúpa. 

Chvíľu som váhal, či niečo také kupovať. Hlavne keď mám  už jeden starší prenosný repráčik od iAudia. To je však také prenosné púzdro s reprákom. Je asi 3x väčšie ako X-MINI II ale hlavne, hrá horšie. 

Čo je pre mňa TOP zvuk.

Pri mojom porovnávaní zvuku som vychádzal hlavne zo dlhodobo "napočúvaných" in-ear slúchadiel  Sennheiser IE 60 (cca 110 Eur). Tým chcem len povedať, že pre mňa top zvuk sú tie Senny. Nie že by boli najlepšie na svete, len som si nič lepšie zatiaľ nemohol dovoliť. :) Viem, že idem porovnávať neporovnateľné. Chcem len ukázať čo považujem za top zvuk čo mám v uchu. Aby ste pri čítaní recenzie mali predstavu, z čoho som vychádzal. Tiež aby ste vedeli, že som doteraz nepočúval hudbu na slúchadlách za 3 Eur-a z E-bay a teraz mám pocit, že repráčik X-MINI II je určený pre audiofilov. Na druhú stranu však nie som ani riaditeľ hudobného štúdia. :)
Na prehrávanie hudby som použil hlavne MP3 - Cowon iAudio 7, ďalej lacenjšiu MP3 čo majú deti a domáce Samsung smartphony a rôzne tablety.

Ako vlastne vyzerá.

Moja verzia je v striebornej farbe. Chcel som čiernu. Tá však nebola na sklade, tak som zobral túto. V skutočnosti vyzerá lepšie ako na obrázkoch. Povrch je z umelej hmoty ale pri dotyku mám pocit, ako by bol malinko pogumovaný. Vo výsledku to znamená, že sa dobre drží a nešmýka sa. Reprák je v ruke ťažší, ako by sa mohlo zdať. Spôsobuje to hlavne jeho 400 mAh-ový akumulátor ktorý vydrží 8-10 hodín na jedno nabitie. Jeho nabíjanie trvá 2,5 hodiny cez sieťovú nabíjačku, ktorá ale nie je v balení (môžete použiť ale akúkoľvek 5V nabíjačku), alebo cca 4 hodiny cez USB napr. z počítača (káblik je priložený).

Na tele sa nachádza malé uško na zavesenie. Pod ním je prepínač na zapnutie a vypnutie repráku. Z jednej strany je 3,5 mm jack pre zapojenie ďalšieho repráčika. Oproti je mini USB na nabíjanie. Na spodnej strane je šikovne namotaný malinký káblik o dĺžke asi 9 cm + 2 cm dĺžka jack-u. Ten je pri zložení zapustený do tela, takže nezavadzia a je vždy poruke. V spodnej časti pri namotanom kábliku je diodka, ktorá svieti podľa toho, či je zapnutý (modro), alebo nabíja, resp. je vybitá (svieti na červeno). Nakoniec je tu ešte koliesko na ovládanie hlasitosti.  Balenie ešte obsahuje ďalší káblik, ktorý pozostáva z USB mini konektora na nabíjanie ktorý sa zasunie do repráku na jednej strane a z druhej strany kábla je rozdvojka na 3,5 mm jack a veľký klasický USB konektor. Ten sa pripojí do počítača alebo podobného zariadenia, ktoré dodá energiu. Celý tento káblik je o niečo dlhší ako ten, čo je pevne zabudovaný k repráku.

 
Zvuk.

Ten prekvapí.  Je dokonale čístý, plný, hrá všetkými farbami, počujete každý tón a... Nie, nie, nie. Reproduktor naozaj prekvapí relatívnou čistotou prednesu a silou, ktorú je schopnú vyprodukovať. Zázraky však nečakajte. Ako rád používam, fyzika nepustí. Nemôžete očakávať od tak malého zariadenia, aby mal zvuk obrovského 5-pásmového reproduktoru. Respektíve, môžete očakávať čo len chcete. Realita je však niekedy iná. 

V stave, keď je zavretý do kapsule by som povedal, že hrá asi ako obyčajný malý prenosný repráčik. Možno trošku čistejšie. Ale rozdiel je ozaj malinky oproti podobným zariadeniam na trhu čo som počul. Potom, ako ho rozložíte, sa zvuk trošku naplní. Rozkladá sa pootočením, pričom pri otvorení sa ukáže medzi dvoma časťami malá harmonika. Zrazu počujete aj tie nižšie tóny, nejaký náznak basov a celkový prejav je taký plnší. Väčšinou do 3/4 hlasitosti je zvuk čistý a bez rezonovania. Prirodzene záleží akú kvalitnú nahrávku máte a na čom zvuk prehrávate. Pri mojom testovaní, zhruba po tej 3/4, začal byť zvuk skreslený, začne rezonovať a ak máte v hudbe práve aj nejaké basy, tak doslova tancovať na stole :) Pôsobí to komicky, ale zároveň to dokazuje, aké vibrácie dokáže vyprodukovať. Neberte to však tak, že čím väčší skok, tým lepší bas. Táto rovnica určite neplatí. Reprák pri nejakej  rapovej, respektíve basove hudbe a vysokej hlasitosti skáče a čistota zvuku sa začína strácať. Basy sú len také vibrovanie, bručanie a veľa z tej hudby vtedy nemáte. Ak to ale opäť znížite na hranicu, kde začal rezonovať, dostanete pomerne čistý zvuk, ktorý zahrá trošku viac ako len bežný prenosný repráčik s plochým zvukom. Prípadne sa môžete pohrať s ekvalizérom na prehrávači, znížiť basovú linku a púšťať tak zvuk na plné pecky.

Záver.
O X-MINI II môžem povedať, že je to malý reprák s prekvapivo silným zvukom. O jeho kvalite môžete uvažovať v dvoch rovinách. Ak sa na to pozriete tak, že chcete podobný zvuk ako z drahých slúchadiel, alebo reprákov čo máte doma, tak sa výstup z X-MINI II nechytá a ani sa nedá porovnávať. Keď sa však na to pozriete tak, že je to malá, prenosná náhrada repráku z mobilu, tabletu, alebo len tak k MP3-ke, tak je určite príjemným prekvapením a oplatí sa kúpiť. Jednoducho sa výrobca snažil vyťažiť z minima maximum a svojou "fintou" s harmonikou dosiahol to, čo sa mnohým prenosným reproduktorom nepodarilo. To znamená, prehrávať aspoň náznak basovej tóniny. Pomer cena-výkon je výborná, takže ak sa Vám niečo také hodí, tak smelo do toho.

Vaše postrehy a komentáre rád uvítam dolu pod článkom. 

Pre:
- relatívne dobrý a hlasitý zvuk pri malej veľkosti
- praktické vyhotovenie (veľkosť, káble v tele, rozkladací, možnosť pripojiť aj ďalšie repráčiky za seba)
- vstavaný nabíjací akumulátor má pomerne dlhú výdrž
- pekný dizajn

PROTI: 
- mohol mať aj sieťovú nabíjačku v balení (ale tú dnes už máme všetci aj tak doma)
Komentáre

Anonymný napísal(a)…
Dobry den, Dano, dakujem za Vase postrehy, nevedela som sa zorientovat v problematike, dnes som chcela kupit repraky v lidli za 8,- €, ale chvalabohu uz ich nemali :) idem si vyhladat a objednat tieto Vase harmonikove. pekny den prajem zora
Dano napísal(a)…
Ďakujem, verím, že nesklamú.

Obľúbené príspevky z tohto blogu

CI Modul pre sledovanie UPC káblovej televízie bez setopboxu

Asi začiatkom mája 2011 som si kúpil CI modul (alebo ako sa to presne volá) do TV a teraz vám sprostredkujem pár info, ktoré by som pred jeho kúpou aj ja uvítal.

Pozitíva a negatíva modulu:
Pozitíva: - nepotrebujete mať pri TV veľkú, starú, nefunkčnú, občas mrznúcu skriňu ktorá žerie energiu navyše. Veľmi vítané je to napr. v spálni, kde by ste tú skriňu ani veľmi nemali ako elegantne umiestniť - získate HD programy (je ich stále viac a viac) - získate Guide (sprievodcu) v takej kvalite, akej máte TV (väčšinou lepšie) - získate (ak to v TV máte) aj PVR (a ak ste nemali zariadenie od UPC), teda nahrávanie a Timeshift (ja som si to v servisnom menu povolil aj keď som to pôvodne v mojom Samsungu LE37C650 nemal - návod je TU)
NEGATÍVA:
- 60€ je asi dosť (nie je to záloha, je to poplatok, ktorý vám nevrátia)
Čo to CI modul je, vie asi každý, kto si tento článok ide prečítať a ak nie, tak to nie je problém vygoogliť. Ja to stručne popíšem ako malú umelohmotnú kartu (asi veľkosti kreditnej karty) …

Kto za mňa povysáva? iRobot Roomba 980.

Recenzia iRobot Roomba 780

Poznámka: Recenziu som postupne dopĺňal o nové poznatky a zistenia. 

Voľakedy sci-fi, dnes realita. Po naozaj dlhom zvažovaní som si po umývačke riadu zaobstaral aj robotický vysávač. Ako mám vo zvyku, najprv som iba veľa čítal o rôznych značkách a typoch. Po dlhom štúdiu dostupných materiálov a fór padol výber na značku iRobot. V slabej chvíli som sa pohrával aj s myšlienkou kúpiť Samsung NaviBot S. Lákala ma na ňom funkcia automatického čistenie robota. Ako som neskôr pochopil (aj keď nemám vyskúšané), som rád, že som si vybral iRobot. O tom ale neskôr. Podľa mojich zistení dosahuje iRobot najlepšie výsledky pri vysávaní. 
Niekedy okolo polovice júla 2011 som bol tiež veľmi blízko zakúpeniu verzie Roomba 581, čo bola vtedy najvyššia rada. Dozvedel som sa však, že onedlho má vyjsť nová 700-ková rada a tak som si radšej počkal. Verím, že som urobil dobre. Na začiatku hneď priznám, že nemám osobné skúsenosti so žiadnym iným typom robotického vysávača. Dokonca ani so staršími verziami o…